![](https://image.jimcdn.com/app/cms/image/transf/dimension=480x10000:format=jpg/path/s92feb225b6c3dfb3/image/ie7f8708221e59489/version/1695906429/image.jpg)
Με σαφή πλειοψηφία, οι ψηφοφόροι στο Strasskirchen ψήφισαν υπέρ της κατασκευής εργοστασίου της BMW. Οι μπαταρίες για μια νέα γενιά ηλεκτρoκίνητων οχημάτων θα συναρμολογούνται εκεί από το 2026.
Σχεδόν το 75% των ψηφοφόρων στο Straßkirchen, ένα χωριό κοντά στον Δούναβη στην περιοχή Straubing-Bogen, ψήφισαν την Κυριακή υπέρ της κατασκευής εργοστασίου της BMW στα νότια της κοινότητάς τους. Αναλυτικά, το 75,3% ψήφισε υπέρ του εργοστασίου της BMW στο δημοψήφισμα της τοπικής Κοινότητας, ενώ κατά ψήφισε το 24,7% .
Το ταυτόχρονο δημοψήφισμα (πρόταησ) της πρωτοβουλίας πολιτών "Lebenswerter Gäuboden", που απέρριπτε το εργοστάσιο, βρήκε μόνο 29,6% υποστηρικτές. Το 70,4% ψήφισε όχι.
Η συμμετοχή ήταν εξαιρετικά υψηλή για δημοψήφισμα: 77 %
Foto von Torsten Dettlaff