![8η φιλανθρωπική δράση συλλόγων και φορέων Μονάχου](https://image.jimcdn.com/app/cms/image/transf/dimension=480x10000:format=jpg/path/s92feb225b6c3dfb3/image/id0c2d5c2100f5199/version/1664994130/8%CE%B7-%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%B8%CF%81%CF%89%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B4%CF%81%CE%AC%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%BB%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%AC%CF%87%CE%BF%CF%85.jpg)
Φιλανθρωπική δράση Συλλόγων και φορέων Μονάχου
Tην επόμενη εβδομάδα στο πλαίσιο της 8ης φιλανθρωπικής δράσης θα κυκλοφορήσει από τους συλλόγους που συμμετέχουν στην οργανωτική επιτροπή, το κουπόνι του 1 € προκειμένου .
Το κουπόνι αποτελεί απλά απόδειξη είσπραξης και έχει σαν στόχο να δοθεί η δυνατότητα στον καθένα να συμμετέχει στην προσπάθεια ανεξάρτητα από τις οικονομικές δυνατότητες που έχει και με τον τρόπο αυτό να εκφραστεί η συλλογική δράση του Ελληνισμού του Μονάχου και των περιχώρων.
Όπως έχουμε ανακοινώσει φέτος όλα τα έσοδα θα διατεθούν :
- Στο μη κερδοσκοπικό σωματείο «Στοργή», με έδρα την Ηγουμενίτσα, το οποίο «στηρίζει τη φροντίδα παιδιών με ειδικές ικανότητες».
- Στο Κέντρο Παιδικής Προστασίας «Κιβωτός του Κόσμου» Ηπείρου, το οποίο παρέχει υπηρεσίες που, «εξασφαλίζουν ασφαλή και αξιοπρεπή διαβίωση σε παιδιά που το έχουν ανάγκη».
- Στην οργάνωση Förderverein Kinderpalliativzentrum Munchen eV που εδρεύει στο Μόναχο και στηρίζει τη φροντίδα παιδιών και νέων με σοβαρές ανίατες ασθένειες.
Στην οργανωτική επιτροπή συμμετέχουν:
Ενορία Αγίου Γεωργίου, Σύλλογοι Αιγαίου, Ελασσονιτών, Επτανησίων, Ηπειρωτικής Κοινότητας, Ηπειρωτικού Συλλόγου "ΣΟΥΛΙ", Θρακιωτών, Κρητών, Μακεδόνων, Ποντίων, η γυναικεία ομάδα του Ελληνικού Σπιτιού, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων Μονάχου, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων των Τμημάτων Ελληνικής Γλώσσας (ΤΕΓ) , ο Πανθεσσαλικός και το Χοροεργαστήρι Μπάλος
Επίσης, την εκδήλωση στηρίζουν:
Η ενορία των Αγίων Πάντων, το ϊδρυμα ΠΑΛΛΑΔΙΟΝ, η Λέσχη Ελλήνων Επιστημόνων, ο πολιτιστικός σύλλογος "Λύκειον των Ελληνίδων", ο μουσικός σύλλογος Φιλαρμονία, ο σύλλογος Τένις TC Philathlos, το ενημερωτικό πορτάλ gr-news.de, Σχολής τένις Χρήστος Θεοδοσιάδης, Βeach Arena, ποδοσφαιρικός σύλλογος FC Hellas, Ελληνική Κοινότητα Haar και Ελληνική Κοινότητα Karlsfeld
Η δράση είναι μια πρωτοβουλία του ΔΟΡΥΦΟΡΟΥ