![](https://image.jimcdn.com/app/cms/image/transf/none/path/s92feb225b6c3dfb3/image/i0890993b86118483/version/1639257311/image.jpg)
Ο Δήμαρχος Dieter Reiter δήλωσε αντίθετος στον υποχρεωτικό εμβολιασμό για το προσωπικό σε νοσηλευτικά ιδρύματα, γηροκομεία, νοσοκομεία που αποφάσισαν την περασμένη εβδομάδα η Ομοσπονδιακή Κυβέρνηση και οι κυβερνήσεις των κρατιδίων.
Σε συνέντευξή του στην εφημερίδα Süddeutsche Zeitung ο Δήμαρχος του Μονάχου εξέφρασε την άποψη ότι ο υποχρεωτικός εμβολιασμός πρέπει να αποτελεί "τελευταία επιλογή" κάτι που δεν συμβαίνει αυτή τη στιγμή.
"Δεν πιστεύω ότι θα φέρει αποτελέσματα μια τέτοια απόφαση , ή πιστεύετε ότι ένας φανατικός αντιεμβολιαστής θα εμβολιαστεί για να αποφύγει το πρόστιμο των 50 €" επισήμανε ο Δήμαρχος.
Επιφυλάξεις εξέφρασε επίσης και για το 2G+. "Δεν ταιριάζει με τα επιχειρήματα υπέρ του εμβολιασμού" τόνισε στη συνέντευξή του (11.12.2021)