![](https://image.jimcdn.com/app/cms/image/transf/dimension=480x10000:format=jpg/path/s92feb225b6c3dfb3/image/i57c97588f0ad0271/version/1635949738/image.jpg)
Ως επικίνδυνες περιοχές θα θεωρούνται πλέον αυτές στις οποίες η τιμή επίπτωσης (Inzidenz) θα ξεπερνάει την τιμή των 300 νέων κρουσμάτων ανά 100.000 κατοίκους το 7ήμερο και στις οποίες θα έχει καλυφθεί το 80% των ΜΕΘ. (Σύμφωνα με τον Πρωθυπουργό της Βαυαρίας αυτή τη στιγμή αφορά 27 περιφέρειες του κρατιδίου).
Στις συγκεκριμένες περιοχές όπου η ρύθμιση εισόδου σε χώρους / εκδηλώσεις ήταν 3G θα μετατραπεί σε 3G plus και όπου ήταν 3G plus θα μετατραπεί σε 2G.
Επίσης το 3G στις συγκεκριμένες περιοχές θα ισχύει και στους χώρους εργασίας . Στις επιχειρήσεις με πάνω από 10 άτομα θα πρέπει οι εργαζόμενοι που έχουν επαφές μ άλλα άτομα να προσκομίσουν αρνητικό τεστ δυο φορές της εβδομάδα.
Η συγκεκριμένη ρύθμιση δεν αφορά τα εμπορικά καταστήματα και τα ΜΜΜ.
Σ όλα τα σχολεία της Βαυαρίας θα είναι και πάλι υποχρεωτική η μάσκα για μαθητές και την ώρα του μαθήματος.
Foto: Gregory Giakis