![](https://image.jimcdn.com/app/cms/image/transf/dimension=480x10000:format=jpg/path/s92feb225b6c3dfb3/image/ib4f740243e7f7892/version/1622486990/image.jpg)
Ο Δήμαρχος του Μονάχου Dieter Reiter, με επιστολή του στον Πρωθυπουργό της Βαυαρίας Markus Söder, προτείνει επιπλέον μέτρα χαλάρωσης.
Συγκεκριμένα προτείνει:
Την άρση του μέτρου για υπαίθριες συναυλίες που προβλέπει μέγιστο αριθμό συμμετεχόντων τα 250 άτομα.
Στα σχολεία: Τουλάχιστον για τους εκπαιδευτικούς που έχουν εμβολιαστεί να καταργηθεί η υποχρέωση προστατευτικής μάσκας. Και στο μάθημα της γυμναστικής ο Δήμαρχος προτείνει κατάργηση της μάσκας.
Κατάργηση της μάσκας σε υπαίθριους χώρους, άνοιγμα των εσωτερικών χώρων της εστίασης και περισσότερες επαφές.
Ο Δήμαρχος επισημαίνει στην επιστολή του ότι η ρύθμιση για τα μέτρα κάτω από επίπτωση 35 δεν προβλέπει άρση επιλέον μέτρων. Για παράδειγμα δεν προβλέπεται αύξηση των επαφών πέρα από μέλη τριών νοικοκυριών ακόμη και αν η επίπτωση φθάσει στο μηδέν.
Για το λόγο αυτό προτείνει τις συγκεκριμένες ρυθμίσεις