![](https://image.jimcdn.com/app/cms/image/transf/dimension=480x10000:format=jpg/path/s92feb225b6c3dfb3/image/i7e11c5fb1c89ec5c/version/1620311551/image.jpg)
Σήμερα εγκαινιάστηκε μνημείο στην Königsplatz του Μονάχου για το κάψιμο των βιβλίων από τους εθνοσοσιαλιστές το 1933.
Η επιγραφή «Η μαύρη λίστα» αναφέρεται στα ονόματα των έργων εκατοντάδων συγγραφέων που κυκλοφορούσαν τότε λογοτεχνικά , επιστημονικά έως και παιδικά βιβλία - που κάηκαν τότε από τους εθνοσοσιαλιστές ως «μη γερμανικά» και απαγορεύτηκε η δημόσια κυκλοφορία τους.
Στις 6 Μαΐου 1933, πραγματοποιήθηκε το πρώτο κάψιμο βιβλίων στην Königsplatz του Μονάχου. Συνολικά υπήρξαν (έως τον Οκτώβριο του 1933) αποδεδειγμένα άλλες 100 παρόμειες δράσεις των εθνοσοσιαλιστών σε 70 πόλεις .