![](https://image.jimcdn.com/app/cms/image/transf/dimension=480x10000:format=jpg/path/s92feb225b6c3dfb3/image/i8bb69d5f16c169c7/version/1613660921/image.jpg)
Ανάλυση των δεδομένων του 2020 από το πορτάλ Immowelt καταγράφουν το μέσο όρο της αγοραστικής δύναμης των κατοίκων του Μονάχου σε 31.385 € ετησίως. Σε ποσοτό είναι κατά 33% μεγαλύτερο από τον πανγερμανικό μέσο όρο (23.637 €).
Όμως τα ενοίκια συνεχίζουν να βρίσκονται στα ύψη με διάμεση τιμή 18,60 € το τ.μ. τι στιγμή που ο πανγερμανικός μέσος όρος είναι 8 €. Δηλαδή κατά 133% υψηλότερη τιμή.
Η ανησυχία που περιγράφει η ανάλυση εστιάζεται στο γογονός ότι ο περιορισμένος χρόνος εργασίας (Kurzarbeit) , οι απολύσεις και οι πτωχεύσεις επιχειρήσεων λόγω της πανδημίας θα μεγαλώσουν ακόμη περισσότερο τη διαφορά.