![](https://image.jimcdn.com/app/cms/image/transf/dimension=480x10000:format=jpg/path/s92feb225b6c3dfb3/image/i6cba24b18b89e5de/version/1716215585/image.jpg)
Σε μια εκδήλωση με θέμα „Künstliche Intelligenz und homo digitalis“ στο πλαίσιο του „MünchnerStiftungsFrühling 2024“ σας προσκαλούν η Λέσχη Ελλήνων Επιστημόνων και το Ίδρυμα Παλλάδιον την Πέμπτη 6 Ιουνίου στις 7:00 μ.μ στο Ινστιτούτο Θερβάντες, Alfons-Goppel-Str. 7. Ο φιλόσοφος Θεοφάνης Τάσης θα δώσει μια διάλεξη στα Ελληνικά με θέμα „Τεχνητή νοημοσύνη και ανθρώπινες αξίες“. Στις 7:45 μ.μ. θα ακολουθήσει συζήτηση στρογγυλής τραπέζης στα γερμανικά, όπου θα λάβουν μέρος, εκτός από τον εισηγητή, η καθηγήτρια της Πληροφορικής Ειρήνη Ντούτση, ο καθηγητής της Νομικής Johannes Kaspar και ο θεολόγος και διευθυντής της ACK Bayern Γεώργιος Βλαντής. Η συζήτηση θα επικεντρωθεί σε θεματικές που αφορούν τόσο στην εφαρμογή της τεχνολογίας όσο και στα σχετικά νομικά και ηθικά ζητήματα.